Higiena psychiczna, czyli o tym jak zadbać o własne zdrowie psychiczne oraz o dobre samopoczucie 🙂
Higiena psychiczna jest bardzo szerokim pojęciem. Każdy z nas zapewne rozumie je na swój własny subiektywny sposób. Przygotowując ten materiał, chciałem wyciągnąć z niego esencje i skupić się na kilku punktach, które tworzą trzon higieny psychicznej, ale w żadnym wypadku nie wyczerpują tematu. Dlatego też myślę, że ta strona będzie cały czas, stopniowo rozwijana. Wiele tematów, które będę omawiał w przyszłych podcastach, będzie albo rozwijać istniejący materiał, albo dodawać nowe treści.
Zapraszam na moją rozmowę z Sylwią Latkowską ze studia SL Fit własnie na temat higieny psychicznej 🙂 :
Higiena psychiczna – definicja
Przede wszystkim elementy, które chciałbym tutaj przytoczyć, tyczą się naszej codzienności. Higiena psychiczna odnosi się głównie do naszych nawyków i przyzwyczajeń. Jest z nią dokładnie tak samo, jak z codzienną higieną naszego ciała. Musimy zadbać o to, aby regularnie brać prysznic/kąpiel, myć zęby, ogolić się, uprać ubrania itd. Są to czynności, które wiemy, że są konieczne i nikt z nimi nie dyskutuje. Wiadomo, czasami nam się nie chce, czasem się zmuszamy, ale i tak to robimy. Jeżeli ktoś zaniedbuje siebie (fizycznie), to uważamy, że coś się z nim dzieje niedobrego. I tak samo powinno być z higieną psychiczną. Powinniśmy wyrobić sobie pewne nawyki, które niezależnie od warunków, czy samopoczucia wprowadzamy w życie. A niestety często ta sfera jest zaniedbana, co niestety nie jest tak widoczne, jak w przypadku higieny fizycznej…
5 x O
Te 5 podstawowych spraw, o które powinniśmy zadbać, dotyczy zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Musimy pamiętać, że tak jak silnie nasza psychika wpływa na nasze ciało, tak samo ciało wpływa na psychikę, nie jesteśmy w stanie ich rozdzielić. Wiąże się z tym jeden zasadniczy plus, mamy dostępne narzędzie (nasze ciało), którym możemy wpływać na nasz umysł i emocje. Te 5 filarów to: Oddech, Odpoczynek, Odżywianie, Odpuszczanie i Odpowiedzialność.
Oddech
O oddechu mówiłem już niejednokrotnie. Stanowi on fundament naszego istnienia. Niestety zazwyczaj nie poświęcamy mu należytej uwagi. Każdy z nas wie, że oddycha, ale czy wiemy jak? Oddech jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany dziejące się w naszym układzie nerwowym. W chwili kiedy pojawiają się jakiekolwiek emocje, on natychmiast się zmienia. Na co oczywiście nie zwracamy uwagi, ponieważ dzieje się to w pełni automatycznie. To oczywiście prawda. Prawdą jednak jest także to, że nabieramy z wiekiem wielu niezdrowych nawyków dotyczących oddychania. A zwracamy na nie uwagę, dopiero kiedy pojawiają się konkretne problemy jak astma, reakcje alergiczne, bezdech senny itp. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy świadomie nauczyli się prawidłowego, spokojnego oddychania. Jest to bardzo przydatna umiejętność, która z jednej strony doraźnie pomaga opanowywać kłębiące się w nas emocje oraz uspokajać umysł, a z drugiej strony lepiej panować nad sobą na co dzień, kiedy prawidłowy oddech wejdzie nam już w nawyk.
Materiały dotyczące oddechu:
Zapraszam do wysłuchania odcinków poświęconych konkretnym technikom oddechowym, które pomogą wam wyrobić w sobie te właściwe nawyki:
Odcinek 02 – Czy wiesz jak oddychasz?
Odcinek 03 – Ćwiczenia oddechowe. Jak wyćwiczyć prawidłowy oddech?
Oraz relaksacji oddechowej pomagającej skupić uwagę właśnie na oddechu, a także wyciszyć się i rozluźnić:
Relaksacja 01 – Relaksacja Oddechowa
Odpoczynek
Relaks jest jednym z głównych tematów, które poruszam w ramach podcastu. Znalezienie czasu na wyciszenie się i odprężenie jest kluczowe dla zdrowia psychicznego. Obecnie pogoń za dobrobytem i rozwojem, które są narzucane nam przez media i społeczeństwo coraz bardziej nas wykańcza. Ciągle musimy być lepsi, mądrzejsi, bogatsi, piękniejsi, a brakuje nam czasu, aby być sobą. Jest to bardzo frustrujące. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy świadomie, regularnie wciskali hamulec, dzięki któremu uda nam się zregenerować i zadbać także o inne sfery życia. Drugą, równie ważną rzeczą jest sen. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bardzo istotne jest, abyśmy zadbali o regularne pory snu oraz o jego odpowiednią długość i jakość. Często wydaje nam się, że wystarcza nam np. 5 godzin snu, jednak na dłuższą metę nasz mózg zaczyna coraz gorzej pracować, jesteśmy ciągle zmęczeni, ciężko nam się skupić, pamięć zaczyna nam szwankować. Dlatego też czas na odpoczynek i regeneracje jest równie ważny, jak ten na prace i działanie.
Materiały dotyczące odpoczynku:
Zapraszam do wysłuchania odcinka dotyczącego prawidłowego snu:
Odcinek 14 – Jak zadbać o prawidłowy sen?
Polecam także cały podcast Relaksacje, w którym proponuję różnego rodzaju techniki i scenariusze relaksacyjne pomagające uspokoić myśli i osiągnąć pełne odprężenie, także dla lepszego snu: